wtorek, 15 sierpnia 2017

Profilaktyka w motoryzacji, czyli stacja kontroli pojazdów



Dla wielu kierowców, szczególnie tych zawodowych, stacja kontroli pojazdów kojarzy się przede wszystkim z miejscem, które zobowiązani są odwiedzać co jakiś czas, aby otrzymywać obowiązkowe zaświadczenia przeprowadzenia badań technicznych, takich jak np. przeglądy rejestracyjne oraz ich inne rodzaje. Nie warto jednak lekceważyć znaczenia stacji kontroli pojazdów tym co na potrzeby naszego artykułu, postanowiliśmy określić mianem „profilaktyki” motoryzacyjnej, o której powinien pamiętać każdy kierowca, który pragnie aby jego auto służyło mu przez lata, nie tylko jako bezpieczny środek transportu, ale również odznaczający się jak największą wydajnością.


CZYM ZAJMUJE SIĘ STACJA KONTROLI POJAZDÓW?


Do głównych zadań stacji kontroli pojazdów, należy przede wszystkim – jak wspominaliśmy już wyżej – przeprowadzanie przeglądów rejestracyjnych, oraz różnego rodzaju badań technicznych auta, w których skład wchodzi m.in. komputerowa geometria kół, serwisowanie różnych układów, a także inne usługi, które mogą być przeprowadzone tylko i wyłącznie na stacji kontroli pojazdów. W zależności od przystosowania, a właściwie od ilości oraz wielkości  taśm, na których są przeprowadzane badania, na stacji kontroli pojazdów możemy „przebadać” różnego rodzaju pojazdy, jak samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, a także motocykle i motorowery, a nawet pojazdy wielogabarytowe, jak np. autobusy, ciągniki rolnicze oraz przyczepy. 


ZA CO MOŻEMY NIE PRZEJŚĆ PRZEGLĄDÓW REJESTRACYJNYCH?

 

 Obowiązkowy przegląd rejestracyjny (w przypadku używanego auta musi być on wykonywany co roku, chyba że auta ma mniej niż 5 lat), należy do najczęstszych usług, z których korzystają kierowcy odwiedzający stację kontroli pojazdów. Jego zdanie nie jest jednak tak prostą sprawą, jak na pozór mogłoby się wydawać. Do najczęstszych przyczyn ich „oblania” należy zużycie kluczowych elementów, jak np. opony, czy hamulce, problemy z zawieszeniem, rdza, różnego rodzaju wycieki, czy szwankujące oświetlenie. To właśnie na te kwestie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przed udaniem się do stacji kontroli pojazdów na przegląd. 

 

PROFILAKTYKA NA STACJI KONTROLI POJAZDÓW


Odwiedzając stację kontroli pojazdów nawet częściej, niż obowiązkowy raz do roku, lub w przypadku gdy zaczyna ono szwankować, a my nie możemy odnaleźć przyczyny problemu, jest bardzo istotne i pożądane z punktu widzenia profilaktyki wozu. Dzięki takim wizytom możemy prawdziwie kompleksowo zadbać o swoje auto, co przekłada się bezpośrednio na jego efektywną pracę i nasze bezpieczeństwo na drodze. Możemy mieć również pewność, że z powodzeniem przejdziemy przeglądy rejestracyjne.

Artykuł powstał dzięki specjalistom z:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz