czwartek, 24 sierpnia 2017

Podział switchy przemysłowych



Zostawiając temat magistrali oraz interfejsu CAN, powrócimy tym razem do switchy przemysłowych, o których pisaliśmy kilka miesięcy temu. Tym razem przyjrzymy się ich szczegółowemu podziałowi ze względu na różne funkcje oraz wszechstronność wykorzystania. Zapraszamy do lektury.

PODSTAWA TELEKOMUNIKACJI

Zacznijmy od krótkie powtórki, czyli przypomnienia czym są switche przemysłowe i do czego służą w szeroko pojętej infrastrukturze telekomunikacyjnej.
Switche przemysłowe to nic innego, jak rodzaj przełączników, używanych powszechnie w transmisji danych z użyciem sieci Ethernet – jednego z najpopularniejszych sposobów przesyłu danych w szeroko pojętym przemyśle. Posiadają charakterystyczne porty – zwykłe i miedzanie oraz charakterystyczny kształt sześcianu. Switche przemysłowe stanowią obecnie jedno z podstawowych urządzeń w nowoczesnej telekomunikacji. Przyjrzyjmy się na jakie rodzaje się dzielą, w zależności od funkcji i stopnia uniwersalności. 


SWITCHE PRZEMYSŁOWE – PODZIAŁ

W dużym uproszeniu można powiedzieć że switche przemysłowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaj, czyli tzw. switche zarządzalne, oraz niezarządzalne. Czym różnią się jedne od drugich?
Switchy przemysłowych zarządzalnych używa się najczęściej w systemach o większej wadze i odpowiedzialności, gdyż wyposażone są w systemy wykrywające oraz usuwające ewentualne awarie, ale to nie wszystko, bowiem również zabezpieczają sieć przed nimi. To właśnie ta funkcja stanowi o ich przewadze nad sieciami niezarządzanymi.
Switche przemysłowe niezarządzalne spotykamy najczęściej w małych i średnich aplikacjach przemysłowych. Najczęściej używane są do zapewnienia stabilnej i wymagającej komunikacji, a równocześnie są zdecydowanie tańsze od switchy zarządzalnych. Wielu użytkowników decyduje się właśnie na nie, nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę, ale również na niskim poziom trudności w obsłudze, która ograniczona jest praktycznie do minimum.
Jednymi z najbardziej zaawansowanych switchy przemysłowych są tzw. switche zarządzalne z funkcją routingu, czyli przesyłu danych pomiędzy różnego rodzaju podsieciami, co czyni je najbardziej wszechstronnymi i uniwersalnymi, ale też najtrudniejszymi w obsłudze.

- - -

Przy wyborze switchy przemysłowych do naszej sieci, powinniśmy zastanowić się który z nich najlepiej spełni swoją funkcję w naszym środowisku. Warto również pamiętać o takich czynnikach, jak ilość oraz szybkość portów, która powinna być maksymalnie dostosowana do ilości oraz szybkości przesyłu naszych danych, jeśli ma zapewnić sprawne funkcjonowanie całej sieci.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.navi-net.pl/produkty/switche-ethernet


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz