środa, 1 marca 2017

Opony przemysłowe – podział i ogólna charakterystyka

Opony przemysłowe, zwane też oponami wielkogabarytowymi to taki typ ogumienia, które wykorzystywane jest przede wszystkim w przemyśle oraz budownictwie, czyli tam gdzie wymagana jest szczególna solidność i wytrzymałość sprzętu, który musi wytrzymywać duży napór ładunkowy.

Opony do wózków widłowych, o których pisałem wcześniej i które są jednym z najpopularniejszych rodzajów opon przemysłowych, stanowią tylko jeden z ich rodzajów. Przemysłówki spotykane są w różnego rodzaju maszynach budowlanych: równiarkach, koparkach, walcach, podnośnikach, a także są niezbędne w maszynach rolniczych: w kombajnach, traktorach, czy różnego rodzaju przyczepach. Opony do maszyn budowlanych oraz te używane w rolnictwie różnią się od siebie, jednak wciąż stanowią jedna grupę opon, nazywanych z angielskiego OTR (off the road – poza drogą), choć również i na drodze potrafią się sprawdzić. Oczywiście nie dosłownie.

Opony przemysłowe diagonalne nazywane są inaczej konwencjonalnymi, czy też warstwowymi, bowiem zbudowane są zwykle z dwóch warstw ułożonych po przekątnej. Ich największa zaletą jest prosta struktura i solidne ścianki boczne. Najczęściej wykonywane są z rayonu lub nylonu.

Natomiast opony diagonalne z opasaniem można określić jako stan przejściowy pomiędzy oponą diagonalną, a radialną, gdyż zbudowana jest z konwencjonalnej osnowy i opasania, czyli dwóch lub więcej krzyżujących się warstw, zwykle wykonanych z kevlaru.




Opony radialne, jak można się domyślić, są najbardziej zaawansowanym technologicznie rodzajem opon przemysłowych. Największą różnicą w porównaniu do swoich poprzedniczek jest ułożenie osnowy, które w tym wypadku jest radialne, czyli płomieniste. Opony radialne gwarantują przez to większa stabilność w czasie jazdy i zdecydowanie większa odporność na wysokie temperatury.

Jednakże nawet przy kupnie opon do wózków widłowych poza samym rodzajem opony trzeba również uwzględnić parametry pojazdu. Warto o tym pamiętać (jest to również obowiązek sprzedawcy zapytać o tą kwestię) mając na uwadze późniejszy komfort i bezpieczeństwo obsługi.
Artykuł powstał przy współpracy razem z: www.ekka-opony.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz